Giardia kod pasa
Giardia je jednostanični crijevni parazit koji uzrokuje infekciju crijeva poznatu kao giardijaza. Giardijaza predstavlja učestali problem kod pasa, a upravo iz razloga što se lako i brzo prenosi, i to putem hrane, vode ili tla kontaminiranog izmetom.
S obzirom da se radi o crijevnoj infekciji, giardijaza kod pasa uzrok je različitih probavnih tegoba, mnogi zaraženi psi ne pokazuju simptome bolesti.
Osim pasa, bitno je znati da se giardijom također mogu zaraziti druge životinje i ljudi, zbog čega je dobro biti na oprezu.
U nastavku saznaj sve što trebaš znati o giardiji kod pasa kako bi se tvoj ljubimac što lakše riješio ovog napornog parazita.
Koji su simptomi giardijaze kod pasa?
Ukoliko je tvoj ljubimac zaražen giardijom, moguće je će imati učestali i vodenkasti proljev. Proljev je najučestaliji simptom giardijaze kod pasa, no može biti popraćen drugim probavnim problemima, kao što su:
-
Gubitak apetita
-
Često ispuštanje vjetrova neugodnog mirisa
-
Nedostatak energije
-
Česte potrebe za obavljanjem nužde
-
Gubitak težine
-
Krvava stolica
-
Bitno je znati da psi mogu biti zaraženi giardijom, a ne pokazivati nikakve simptome, zbog čega zna biti teško utvrditi prisutnost giardije kod nekih pasa. Upravo ta činjenica je dodatan razlog zbog kojeg bi vlasnici pasa uvijek trebali skupljati izmet za svojim psom, kako bi se spriječilo širenje zaraze.
Uzroci giardijaze kod pasa
Ciste, koje služe kao zaštita giardiji, omogućuju ovom parazitu da preživi izvan organizma - domaćina.
Psi se zaraze giardijazom na način da unesu ove ciste putem vode ili hrane koja je kontaminirana cistama. No, s obzirom da su naši četveronožni prijatelji poznati po tome da im je tuđi izmet prava poslastica, moguća je zaraza unošenjem zaraženog izmeta direktno u organizam putem jedenja izmeta.
Međutim, tvoj pas ne mora nužno direktno unijeti ciste u svoj organizam. Ponekad je dovoljno da ponjuši stražnjicu drugog psa, ili mu poliže njuškicu tijekom upoznavanja, da se zarazi giardijazom.
Kako se dijagnosticira gijardijaza kod pasa?
Ukoliko sumnja na gijardijazu, tvoj će veterinar prvo pregledati povijest bolesti tvog psa te obaviti detaljan pregled kako bi procijenio opće zdravstveno psa, utvrdio ima li znakova nadutosti ili bolova u trbuhu te je li pas potencijalno dehidriran.
Nakon fizičkog pregleda, bit će potrebno skupljati stolicu psa kroz naredna tri dana, koja zatim ide na laboratorijsku analizu kako bi se utvrdila prisutnost giardije u stolici.
Osim toga, moguće je da tvoj veterinar predloži i neke od sljedećih pretraga:
-
Pretrage za parvovirus, kako bi se isključila prisutnost ovog iznimno opasnog virusa kao mogući uzrok
-
Koprološki pregled, koji se također provodi analizom uzorka stolice, kako bi se isključili drugi potencijalni crijevni paraziti, kao što su kokcidije, toksoplazme i kriptosporidije
Liječenje giardijaze kod pasa
Lijekovi koji se najčešće koriste kako bi se giardija eliminirala iz organizma psa su Fenbendazol (Panacur) ili Metronidazol, koji je antibiotik. Ukoliko je potrebno, tvoj veterinar će predložiti kombinaciju ovih lijekova.
S obzirom da je giardija “tvrdoglav” parazit te njeno uklanjanje iz organizma psa može biti poprilično izazovno, ponekad će biti potrebno nekoliko krugova terapije kako bi se giardijaza uspješno izliječila.
Također, pristup liječenju varirat će ovisno o stanju tvojeg psa. Budući da giardija može uzrokovati dehidraciju i teški proljev kod nekih pasa, veterinar može propisati dodatne lijekove.
Dva do četiri tjedna nakon završetka terapije, potrebno je ponovno nositi uzorak stolice na analizu kako bi se osiguralo da je giardijaza uspješno izliječena.
Kako mogu pomoći svom psu da se što prije izliječi od giardijaze?
Ranije smo spominjali kako giardija zna biti iznimno uporna. Vlasnici pasa često se osjećaju bespomoćno jer, unatoč terapiji, ne mogu svog psa izliječiti od giardijaze.
Razlog tomu je što se giardija zadržava apsolutno svugdje, zbog čega je jako bitno poduzeti određene korake kako bi se tvoj pas što brže i uspješnije izliječio.
Čišćenje i dezinfekcija tvog doma
Detaljno čišćenje i dezinficiranje doma svaki dan ključno je kako bi se eliminirale sve preostale ciste iz okoline.
Posebnu pažnju obrati na područja na kojima tvoj pas provodi vrijeme, poput njegovog krevetića, deka, igračaka ili posteljine. Pranje svih područja na kojima tvoj pas leži vrućom vodom i dezinfekcijskim sredstvom smanjit će rizik od ponovne infekcije.
Naravno, uvijek se pobrini da je dezinficijens kojeg koristiš siguran za pse.
Nemoj zaboraviti uvijek pokupiti izmet svog psa i odložiti ga u smeće, posebno ako tvoj ljubimac obavlja nuždu unutar dvorišta.
Kupanje psa
Preporučuje se okupati psa prvi i posljednji dan terapije kako bi se uspješno uklonile sve ciste koje se zadržavaju na njihovoj dlaci.
Koristi blagi šampon za pse, pažljivo ga i dobro utrljaj u kožu svog ljubimca te nakon toga temeljito isperi vodom.
Probiotici i gastrointestinalna prehrana
Tvoj veterinar vjerojatno će ti predložiti hranjenje psa posebnom, gastrointestinalnom prehranom tijekom terapije za giardijazu. To će tvom psu olakšati proljev te pridonijeti bržem oporavku.
Također, preporučljivo je uključiti probiotike u prehranu tvog četveronožnog prijatelja. Probiotici sadrže korisne bakterije koji će podržati zdravlje probavnog sustava i poboljšati ukupnu učinkovitost terapije.
Jačanje imuniteta psa
Snažan imunološki sustav igra važnu ulogu u zaštiti i borbi protiv giardije.
Giardija može znatno oslabiti imunitet tvog psa, stoga korištenje dodataka prehrani za jačanje imuniteta ima snažan učinak u liječenju giardijaze, kao i u sprječavanju ponovne infekcije. Vjeruj nam, snažan imunitet tvog psa najgori je neprijatelj giardije.
Može li moj pas prenijeti giardijazu na mene?
Giardija se može prenijeti s psa na ljude. Ako tvoj pas ima giardijazu, pridržavaj se higijenskih mjera i na taj način spriječi širenje zaraze na sebe ili svoju obitelj.
Korisno je znati da giardija preživljava u vodi te je osjetljiva na suhe uvjete, pa je održavanje suhog i čistog okoliša vrlo važno.
Zaključak
Giardijaza je vrlo zarazna te može biti izazovna za eliminirati, stoga je važno shvatiti je ozbiljno i pažljivo pratiti smjernice veterinara svog ljubimca za terapiju.
Jačanje imuniteta svom psu, redovito kupanje, adekvatna prehrana te održavanje čistog domaćinstva igraju ključnu ulogu u oporavku tvog ljubimca.
Uvijek pazi što tvoj pas konzumira na otvorenom - pobrini se da ne jede izmet s poda te da ne pije iz kišnih izvora vode.
Također, ukoliko je tvoj ljubimac zaražen giardijazom, posebno pripazi na susrete s drugim psima - ne želimo da se zaraza proširi na ostale njuškice!