Parvovirus - ubojica mladih pasa
Kako se boriti protiv takvog virusa?
Parvovirusna infekcija je opasna zarazna bolest štenadi i mladih pasa. Ako se ne prepozna na vrijeme i pravovremeno ne reagira, često rezultira uginućem ljubimca. Što je ljubimac mlađi to su simptomi izraženiji i bolest je teža dok psi stariji od 5 ili 6 godina u pravilu ne obolijevaju od ove bolesti.
Neke pasmine su posebno osjetljive na ovu bolest, a od najpoznatijih su doberman i rottweiler.
Parvovirusna infekcija je opasna zarazna bolest štenadi i mladih pasa. Ako se ne prepozna na vrijeme i pravovremeno ne reagira, često rezultira uginućem ljubimca. Što je ljubimac mlađi to su simptomi izraženiji i bolest je teža dok psi stariji od 5 ili 6 godina u pravilu ne obolijevaju od ove bolesti.
Neke pasmine su posebno osjetljive na ovu bolest, a od najpoznatijih su doberman i rottweiler.
Simptomi:
Prve promjene koje nastaju prije izbijanja same bolesti, a koje možete uočiti kod ljubimca su:
-
depresija
-
bezvoljnost
-
odbijanje hrane i vode
Nakon toga slijede;
-
proljev skoro postaje krvav
Po specifičnom i vrlo neugodnom mirisu fecesa može se vrlo brzo posumnjati na ovu bolest.
Ljubimac postaje sve slabiji te je potreban brz
odlazak do veterinara.
Što uzrokuje ovako nešto?
Zašto uopće mora postojati ...
Prema znanstvenoj definiciji uzročnik ove bolesti je pseći parvovirus 2 (Canine parvovirus 2 – CPV2)koji u tijelu psa napada stanice crijeva, koštane srži i limfnog sustava.
Da ... ali što to znači zapravo za vlasnike pasa, kako se pas uopće zarazi ovim virusom?
Pas se najčešće zarazi u direktnom kontaktu sa zaraženim psom,njuškanjem anusa ili izmeta, no i vlasnici mogu sa sobom virus donijeti kući na odjeći i obući. Dakle, glavni izvor infekcije su bolesni psi te okolina i predmeti kontaminirani njihovim izmetom.
Znate li zašto biste trebali kupiti izmet svojih štenaca?
Osim zato što je to civilizirano i očekivano od napredne vrste zvane ljudi. U samo 1 gramu izmeta može se nalaziti i nekoliko milijardi virusa koji su jako otporni i mogu preživjeti 6 mjeseci, ponekad čak i 1 godinu na različitim površinama.
Ne biste htjeli da se vaš pas zarazi ovom bolešću? Vjerujte nam, ne bi nitko, zato kupite izmet svojih ljubimaca.
Dosta o ovoj strahoti!
Kako se ovo sprječava?
Cijepljenje, cijepljenje, cijepljenje i jačanje imuniteta.
Obavezno je trokratno cijepljenje koje započinje u dobi od 6 do 8 tjedana. Na drugu i treću dozu trebali bi vaše štene dovoditi u razmacima od 3 do 4 tjedna tako da zadnja doza bude u dobi od 15 do 16 tjedana.
Nakon toga psi se cijepe jedanput godišnje do dobi od 5 ili 6 godina. Vaš pas će u potpunosti biti zaštićen tek 2 tjedna nakon treće doze tako da do tada trebate izbjegavati mjesta na kojima se okuplja veliki broj pasa (pseći parkovi, šetnice za pse itd.) kao i druženja s nepoznatim psima odnosno sa psima za koje ne znate jesu li cijepljeni.
Kod mladih pasa njihov imunosni sustav još nije u potpunosti razvijen i zbog toga su upravo oni česte žrtve ovakvih bolesti.
Od malih šapica bi njihov imunitet trebalo jačati dodacima prehrani. Iako i kod odabira dodataka prehrani za ljubimce, a pogotovo štence budite oprezni i vodite računa da kao takvi nemaju nikakvih nuspojava za njihovo zdravlje.
Najčešće su takvi preparati potpuno prirodni i omogućavaju dugoročno uzimanje proizvoda sve dok ljubimac ne razvije dovoljno svoj imunitet da se može samostalno oduprijeti ovakvim bolestima.
Zašto bi bilo bolje spriječiti nego liječiti?
Liječenje parvoviroze je skupo i zahtijevno jer ljubimac mora ostati stacioniran u ambulanti uz intezivno liječenje. Iako za ljubimce nije problem dati sve što imamo, ipak 100, 200kn (a često i više) za 1 dan liječenja nije baš jeftino, a stres i strah dok čekamo košta puno više, vjerujte nam.
Ukoliko ljubimac preživi 3,4 dana bolesti, prognoza je najčešće dobra jer u idućih tjedan dana stopa oporavka je visoka. Svakako se preporuča koristiti dodatke prehrani za jačanje imuniteta koji su potpuno prirodni i mogu se kombinirati s veterinarskim lijekovima kao što je Apipet Immuno
Sada slijedi vrlo bitan dio - KUĆNA NJEGA
Psa je potrebno izolirati, kako bi se spriječilo širenje bolesti, ali i da se zaštiti od drugih bolesti koje može dobiti zbog slabog zdravstvenog stanja.
Važno je voditi računa o pravilnoj dijeti koja se sastoji od kvalitetne i lako probavljive hrane.
Predmete koje je pas koristio potrebno je oprati i dezinficirati kao i kontaminirani prostor. Za to su najbolji lužnati dezinficijensi (varikina) jer je virus na ostale dezinficijense otporan