Znakovi upozorenja trulih zubi kod pasa
Jeste li se ikad zapitali, "jesu li zubi mog psa truli?" Teško je to utvrditi kada su usta kućnih ljubimaca obično slinava i smrdljiva, ali evo nekoliko načina kako biti zubar vlastitom psu. Potražite ove znakove upozorenja i, ako niste sigurni što se dogada sa zubom, otiđite na čišćenje zubi vašeg kućnog ljubimca kod veterinara.
Kako znati jesu li zubi vašeg psa truli?
Kako izgledaju truli pseći zubi? Ovo je šest znakova upozorenja na koje morate paziti dok pregledavate pseće zube:
- zubni kamenac (plak): nakupina stvrdnutih zubnih naslaga naziva se zubni kamenac ili plak. Ta naslaga minerala može, ali ne uvijek, biti žuta, narančasta ili smeđa. Tipično ćete ga vidjeti duž linije desni ili na unutrašnjosti zuba.
- karijes (rupe): ponekad je zubni karijes vidljiv kao rupa na zubima vašeg psa. Zubni karijes može se manifestirati u obliku tamnih mrlja na površini zuba ili velikih tamnih rupa.
- promjena boje (smeđi zubi): žuta ili smeđa boja zuba duž linije desni dobar je pokazatelj stvaranja kamenca i naslaga.
- gingivitis (natečene desni): crvene i natečene desni okružit će zube. Uz upaljene desni često postoji i plak na dnu zuba.
- teški parodontitis (povlačenje desni): nakon dužeg vremena, gingivitis će postati parodontitis, što znači da će linija zubnog mesa izgledati kao da se odvaja od zuba. To će oblikovati džepove koji mogu krvariti ili se ognojiti. Ako desni vašeg psa krvare, to može biti pokazatelj parodontitisa.
- loš zadah: iako smrdljivi zadah može biti i znak drugih komplikacija poput probavnih, bubrežnih i jetrenih problema, loš zadah je obično povezan s lošom zubnom higijenom, baš kao i kod ljudi.
Ostali važni simptomi apscesa psećeg zuba
Ako imate problema s pregledom usta svog ljubimca, evo nekoliko drugih znakova upozorenja:
- zabranjeno diranje glave: ako vam vaš ljubimac ne dopušta da mu dodirnete jednu stranu lica, usta ili cijelu glavu to može biti znak boli, što može ukazivati na pokvarene zube.
- poteškoće s prehranom i žvakanjem: pažljivo uzimanje hrane, žvakanje samo s jednom stranom usta i pažljivo jedenje mogu biti znak boli u zubima.
- slinjenje: neobična ili veća količina sline može biti znak upozorenja.
- prljava slina: prljava ili krvava slina mogu biti posljedica problema sa zubima.
- češće kihanje: teški parodontitis može čak uzrokovati gubitak kostiju između nosne i usne šupljine, što dovodi do iscjetka iz nosa.
- krv na igračkama za žvakanje ili u jelu: ako nađete prljavu ili krvavu slinu na igračkama ili u posudi za vodu vašeg psa, možda je vrijeme za stomatološki pregled.
Kako znati ispadaju li psu truli zubi
Ako vam komad zuba ili cijeli zub ne padnu u ruku, ponekad će biti malo teško reći je li vaš pas izgubio zube. Znak da je zub ispao je često krvarenje iz usta vašeg psa u posudu s vodom. Također, možda ćete moći vidjeti odakle je ispao zub: provjerite ima li upaljenih desni u jednom dijelu usta. Također, ako pas ima ozbiljan apsces zuba, možda se odlomio komad zuba.
Ispadanje zuba kod pasa obično se događa iz dva razloga: trauma na tom području ili parodontitis. Nakupljanje plaka na kraju dovodi do natečenja desni (gingivitisa), a zatim kasnije do parodontitisa, gdje će se desni povući iz zuba, izlažući ih bakterijama, a kasnije to dovodi i do gubitka i propadanja zuba. Ako vidite znakove gingivitisa, vrijeme je da odvedete svog psa veterinaru.
Brige koje nisu nužno znakovi upozorenja
Ponekad zabrinuti vlasnici kućnih ljubimaca uzviknu: „Moj pas ima pokvarene zube! Što da radim?!" kad se ustvari nemaju zbog čega brinuti. Ove stvari mogu se činiti alarmantnima, ali zapravo mogu biti bezopasne:
- crne desni: ako vaš pas ima crne desni, ali nema loš zadah, to je možda nešto s čime je kućni ljubimac rođen, poput pjegica. Neke pasmine, poput Chow Chowa, preferiraju se baš zbog crnih desni. Ako ih ne prate krvarenje, loš zadah i nakupljanje plaka, vjerojatno je sve u redu!
- pogrešan položaj zuba: ako pas ima istureni zub, ali plak se još nije nakupio oko njega ili iza njega, ne mora ga se nužno vaditi. Ipak ćete ga možda trebati četkati i provjeravati češće od normalnih zuba.
Kako spriječiti pseće probleme sa zubima
Sprječavanje gingivitisa i parodontitisa pomoći će usporiti tempo ozbiljnog gubitka zuba u psećoj starosti.
- pranje zubi vašeg psa (posebnom pastom) može spriječiti pogoršanje situacije.
- izvršite preventivnu njegu posjetom lokalnom veterinaru kako bi očistili zube vašem najboljem prijatelju.
- osigurajte meke igračke pogodne za zube kako bi ih vaš pas mogao gristi, poput teniskih loptica i gumenih igračaka.
- pažljivo birajte hranu i poslastice za svog psa. Specijalna hrana i stomatološke poslastice mogu pomoći u sprječavanju ozbiljnih problema.