Vodič za optimalnu prehranu kod pasa - sve što trebaš znati prilikom biranja hrane za svog ljubimca
ŠTO ĆEŠ PROČITATI U TEKSTU:
Jedno od najčešćih pitanja koje muči vlasnike pasa upravo je ono čime bi trebali hraniti svog psa, odnosno koju hranu odabrati. U moru informacija koje su nam dostupne, ponekad može biti teško razlučiti one vjerodostojne te izabrati idealnu hranu za našeg četveronožnog prijatelja.
Hranjenje psa odgovarajućom količinom dobro uravnotežene prehrane ključno je za njegovo cjelokupno zdravlje i dobrobit. Kako bismo razumjeli kako i čime hraniti svog psa, važno je razumjeti njihove prehrambene zahtjeve te način na koji su se ti zahtjevi razvili kroz proces biološke evolucije.
No, da te ne zamaramo dosadnim ili teško razumljivim detaljima, potrudili smo se pojednostaviti ovu problematiku, pa ti u ovom članku donosimo jednostavan vodič koji će ti pomoći odabrati optimalnu hranu za tvog ljubimca.
Trebaju li se psi hraniti isključivo mesom?
Kao vrsta, psi su članovi znanstvenog reda Carnivora, velike skupine sisavaca koji dijele sličnu strukturu zuba, a koji se prvenstveno hrane mesom.
Ipak, zbog prehrambenih potreba pasa, struktura njihovih zuba te njihov crijevni trakt s vremenom su se prilagodili prehrani svejeda (omnivores), što znači da psi mogu zadovoljiti svoje prehrambene potrebe jedući kombinaciju biljne i životinjske hrane. Drugim riječima, znanstvenici smatraju da bi isključivo mesna prehrana bila neuravnotežena te ne bi zadovoljila sve nutritivne potrebe psa.
Kako se s vremenom provodilo sve više istraživanja o psećoj prehrani, tako danas imamo informaciju kako dobro uravnotežena prehrana za pse također mora uključivati odgovarajuću količinu minerala, vitamina, određenih esencijalnih aminokiselina (iz proteina) te specifičnih esencijalnih masnih kiselina (od masti). Sve ove komponente potrebne su za izgradnju i održavanje tkiva, a potrebne količine variraju ovisno o nekoliko faktora, kao što su dob i aktivnost psa.
Također, sam izvor bjelančevina i masti manje je važan od kvalitete i probavljivosti ovih bitnih sastojaka pseće hrane.
Osnovne prehrambene potrebe pasa
Svi psi moraju jesti dovoljno kalorija kako bi osigurali energiju za svoje tijelo i održali zdravu težinu. Ove kalorije dolaze iz proteina, masti i ugljikohidrata. Osim toga, psi trebaju nekoliko vitamina i minerala za održavanje svog tijela, baš kao i ljudi.
-
Proteini su neophodni za izgradnju mišića, a razgrađuju se na aminokiseline koje pomažu u održavanju tjelesnih funkcija. U hrani za pse proteini najčešće dolaze iz piletine, puretine, govedine ili ribe, ali može se koristiti i manje uobičajeno meso, poput janjetine.
-
Masti sadrže masne kiseline koje daju energiju, podržavaju rad mozga i pomažu u održavanju zdravih zglobova, kože i dlake. Svi psi trebaju malo masti u svojoj prehrani, ali previše može uzrokovati gastrointestinalne smetnje i dovesti do pretilosti. Masti u hrani za pse mogu potjecati od životinjskih masti i/ili biljnih ulja.
-
Ugljikohidrati pomažu podići sadržaj kalorija u hrani za pse na odgovarajuću količinu bez dodavanja viška masti ili proteina, osiguravajući održivu energiju psima. Hrana za pse može sadržavati ugljikohidrate iz žitarica kao što su riža, kukuruz ili pšenica. U dijetama bez žitarica često se koristi krumpir ili drugo povrće, a vlakna iz povrća važna su za zdravu probavu i zdravlje crijevne mikroflore.
-
Vitamini pomažu u održavanju mnogih funkcija u tijelu i neophodni su svim životinjama. Psima su potrebne određene količine vitamina A, D, E i K, kao i nekoliko vitamina B skupine.
-
Minerali, poput kalcija, fosfora, željeza, bakra, cinka i selena podupiru zdravlje kostiju te održavaju mnoge druge funkcije, poput pokreta mišića. Elektroliti kao što su kalij, klorid i natrij ključni su za održavanje ravnoteže tekućine u tijelu.
-
Voda se nalazi u većini hrane za pse, uključujući i suhe poslastice, i obično je navedena na etiketi kao postotak vlage. Naravno, uvijek je važno vašem psu osigurati čistu, svježu vodu za piće bez obzira na sadržaj vlage u njihovoj hrani. Potpuno je normalno da neki psi piju nešto više vode, ovisno o količini vlage u hrani. Također, više vlage u hrani može značiti manje drugih nutrijenata.
Kako prepoznati kvalitetan sastav hrane?
Kada govorimo o sastavu pseće hrane, sastojci koji se nalaze u hrani navedeni su po težini od najveće prema najmanjoj, što bi značilo da prva četiri do pet sastojaka čine najveći dio hrane.
Ne postoji univerzalni standard, no mnogi smatraju da je prehrana visoke kvalitete ako su mesne namirnice navedene kao prvi sastojak u hrani, a posebno ako dio mesnih namirnica uključuje i svježe meso.
Važno je da je naznačeno o kojem se mesu točno radi - recimo, u sastavu umjesto generičnog naziva “perad” treba pisati određeno “puretina” ili “piletina”. Također, izbjegavaj onu hranu koja na listi sastojaka sadrži "mesne prerađevine" - u prijevodu, tu se radi o ostacima hrane, poput kljunova, perja, noktiju životinje i slično. Također, udio mesa u psećoj hrani trebao bi biti barem 30%.
Iako neki ljudi izbjegavaju kupovati gotovu hranu za pse te se radije odluče na pripremanje hrane kod kuće, moraš imati na umu da ovakav način hranjenja tvog ljubimca zahtijeva posebnu pozornost, jer je potrebno da hrana koju pripremaš bude potpuna i uravnotežena kako bi zadovoljila sve nutritivne potrebe tvog psa.
Koje namirnice u psećoj hrani izbjegavati?
Ukoliko si u potrazi za visokokvalitetnom hranom za svog psa, možda trebaš izbjegavati hranu koja sadrži kukuruz, pšenicu, ječam ili soju navedene unutar prvih nekoliko sastojaka. Ove ugljikohidrate nije potrebno izbjegavati u potpunosti, osim ako tvoj ljubimac nije na njih osjetljiv - no ne bi smjeli biti glavni dio njegovog obroka.
Također, izbjegavaj onu hranu s dodanim bojama. Boje za hranu dodaju se kako bi bile privlačne nama, vlasnicima, no za pse su potpuno nepotrebne - njima je apsolutno svejedno koje je boje i izgleda njihova hrana, a ovi sastojci im mogu samo naštetiti.
Umjetna sladila iznimno su štetna za naše ljubimce, a neki proizvođači ih dodaju u svoju hranu kako bi poboljšali okus i kako bi hrana psima bila privlačnija. Šećer u hrani općenito nije neophodan za pse te ga je poželjno izbjegavati, no umjetne šećere izbjegavaj u širokom luku. U hrani ćeš ih najčešće pronaći pod nazivima kukuruzni škrob, kukuruzni sirup ili šećerna trska.
Trebam li izabrati hranu bez žitarica?
Ono što često zbunjuje vlasnike pasa je pojam grain-free u psećoj hrani, a nerijetko ga zamijene s pojmom gluten-free, pa idemo prvo proći osnove: kada na psećoj hrani piše da je ona bez žitarica (grain-free), to znači da hrana uopće ne sadrži žitarice, u što spada riža, pšenica, ječam, zob i raž.
Hrana bez žitarica u početku je razvijena za pse s alergijama na žitarice, no s vremenom su mnogi vlasnici pasa otkrili da izostavljanje žitarica može imati mnoge zdravstvene prednosti za njihove pse - osobito one s osjetljivim želucem ili probavnim problemima.
Međutim, je li hrana bez žitarica bolja od hrane za pse sa žitaricama ili obrnuto? Ovisi, jer nije sva hrana bez žitarica napravljena prema istom standardu, a isto vrijedi i za hranu za pse sa žitaricama.
Psi koji jedu visokokvalitetnu hranu koja sadrži i žitarice mogu biti savršeno zdravi na ovakvoj prehrani. No, koji je najveći problem sa hranom koja sadrži žitarice?
-
Postoji rizik da tvoj pas ima alergiju na žitarice ili ih dobro ne probavlja, s obzirom da su mnogi psi osjetljivi na žitarice.
-
Mnoga komercijalna hrana sadrži jako visok postotak žitarica, jer se one često koriste kako bi “popunile prostor” u hrani za pse koja i nije baš visoke kvalitete. Hrana za pse ne bi trebala sadržavati pšenicu, rižu, ječam, raž ili drugu žitaricu kao glavni dio obroka.
Dakle, žitarice općenito nisu loše za pse, jer sadrže korisne ugljikohidrate. No, prema dosadašnjim saznanjima, hrana za pse bez žitarica ima niz benefita na zdravlje i probavu psa. Dok god psi jedu kvalitetnu i uravnoteženu prehranu koja obiluje proteinima, vitaminima, mineralima i ugljikohidratima iz drugih izvora, žitarice u hrani potpuno su nepotrebne.
Koliko puta dnevno trebam hraniti svog psa?
Najčešće, učestalost hranjenja ovisi o dobi psa.
Primjerice, malene štence hranit ćemo vrlo redovito - barem četiri puta dnevno. Razlog tomu je njihov mali želudac te teže reguliranje šećera u krvi.
Od otprilike trećeg mjeseca starosti štenca, može se povećati porcija hrane te smanjiti broj hranjenja na tri puta dnevno.
U dobi od šest mjeseci pa nadalje, obično se savjetuje psima ponuditi dva obroka, ujutro i navečer.
Naravno, ovo nije pravilo te će se neki vlasnici odlučiti u odrasloj dobi svoje ljubimce hraniti jednom dnevno.
Najvažnije je da tvoj ljubimac u danu dobije onoliko hrane i hranjivih tvari koliko mu je potrebno - a na tebi je da odlučiš hoćeš li mu to rasporediti u jedan ili više obroka.
Koliko hrane trebam dati svom psu?
Svaka hrana za pse na svom pakiranju trebala bi sadržavati smjernice za hranjenje. Ove smjernice uzimaju u obzir hranjive tvari i kalorije u hrani, kao i težinu i dob tvog psa, no svaki pas je jedinka za sebe. Upravo zbog toga, savjetuje se započeti s praćenjem smjernica označenim na hrani, no uz to pratiti i svog psa.
Ako tvoj pas ima mnogo fizičke aktivnosti u danu te primijetiš da je počeo mršaviti, povećaj mu količinu hrane. Ovo vrijedi i suprotno - ukoliko ti se čini da je tvoj pas počeo dobivati na težini, potrebno je smanjiti dnevni unos hrane.
Psi s prekomjernom tjelesnom težinom
Ukoliko tvoj pas ima prekomjernu tjelesnu težinu, potrebno je prilagoditi dnevni unos njegove hrane. Primjerice, pas teži 20 kilograma, a njegova idealna težina bila bi 18 kilograma - tada ćeš ga hraniti količinom preporučenom za psa od 18 kilograma.
Psi s manjkom tjelesne težine
Isto vrijedi i za pse koji imaju manjak tjelesne težine - potrebno ih je hraniti prema njihovoj ciljanoj težini, a ne trenutnoj. Dakle, ukoliko tvoj ljubimac teži 10 kilograma, a idealna težina mu je 12 kilograma, tada ćeš ga hraniti količinom preporučenom za psa od 12 kilograma.
Kako prebaciti psa na novu hranu?
Nakon što izabereš hranu kojom ćeš hraniti svog ljubimca, potrebno je uvesti tu hranu postupno, odnosno kombinirajući novu hranu sa starom tijekom nekoliko dana.
Kada primijetiš da se tvoj pas priviknuo na novu hranu i nema nikakvih gastrointestinalnih smetnji, poput jako mekane stolice, proljeva ili povraćanja, možeš ga u potpunosti prebaciti na njegovu novu hranu.
Zaključak
Znamo da odabir prave i kvalitetne hrane za tvog voljenog ljubimca ponekad može biti teško i zvučati komplicirano te se nadamo da će ti ovaj tekst biti koristan i pomoći u snalaženju pri odabiru hrane.
Najvažnije je imati na umu da je svaki pas jedinka za sebe, zbog čega nekim psima i ona najkvalitetnija hrana neće odgovarati - zato je bitno najviše pozornosti obratiti na samog psa.
Ako tvoj ljubimac dobro podnosi određenu hranu te nema probavnih problema, ima lijepu dlaku, ne pokazuje znakove alergije na hranu i ponaša se normalno i energično - nema potrebe za mijenjanjem hrane.