Oprez! Hara pseći kašalj - koliko je opasan i koji su simptomi?
Što ćeš sve pročitati u članku?
Psima, baš kao i ljudima, opada imunitet te su podložni prehladama i virusnim infekcijama, a u mnogim slučajevima se kod pasa u takvim situacijama javlja kašalj. Kašalj kod psa, kao i kod čovjeka, nije samostalna bolest već simptom bolesti dišnog sustava ili nekih drugih organa. Iako nije nimalo ugodan za psa, ali ni vlasnika, potrebno je informirati se kako bi znali pravovremeno reagirati i pomoći svom ljubimcu.
Prehlada je upala respiratornih organa, od kojih najčešće zahvaća samo prednje dišne puteve, ali ukoliko se ne liječi, može se proširiti na pluća i izazvati upalu pluća. U mladih, inače zdravih pasa, najčešći uzrok kašlju je upala grkljana i dušnika. Sluznica grla zadužena je za zagrijavanje i pročišćivanje zraka koji udišu. Ukoliko pas udiše vrlo hladan zrak ili jede vrlo hladnu hranu, sluznica postaje osetljivija i podložnija infekciji bakterijama i virusima.
Virusni kašalj (kennel cough) se najčešće javlja kod uzgajivača ili u azilima, gdje veliki broj pasa boravi zajedno u manjem prostoru, ali vrlo često se javlja i u urbanim sredinama, gdje je velika koncentracija pasa. Psi se najčešće zaraze na livadama i parkovima za pse tijekom interakcije s drugim četveronožnim pijateljima. Obzirom da je riječ o zaraznom kašlju, često se događa da su u određeno vrijeme u godini veterinarske ambulante prepune pasa koji kašlju.
Kašalj također može biti refleks koji štiti tijelo od različitih tvari, kao primjerice stranih tijela ili nadražujućih supstanca. Kašalj može biti uzrokovan i iritacijom glista koje migriraju, bolestima srca ili kosti tako da je preporučljivo odvesti psa kod veterinara koji će postaviti točnu dijagnozu.
Uzroci psećeg kašlja
Razlikujemo suhi kašalj bez sluzi (neproduktivni kašalj) i mokri kašalj sa sluzi (produktivni kašalj). Oba se tipa mogu javiti u akutnom ili kroničnom obliku.
Suhi, jaki, teški kašalj (poput lajanja) se također naziva i nadražajnim kašaljem. Nadražajni kašalj može biti vrlo bolan za psa, a ukoliko potraje, može se pojačati i tako pokrenuti začarani krug. Intenzivno udisanje zraka iritira i oštećuje sluznicu, što opet povećava potrebu za kašljanjem, a zrak se nanovo udiše i tako dalje. Kašalj se ponovno može pojaviti laganim povlačenjem ogrlice za pse, pritiskom na grkljan ili dušnik, zbog uzbuđenja i udisanjem hladnog i suhog zraka.
Mokri kašalj karakterizira izbacivanje sekreta, a obično se javlja nakon odmora ili spavanja. Često se pri kašljanju čuje zvuk poput zveckanja. Kašalj je više prigušen i često je praćen gušenjem na kraju. Nakon kašljanja pas često izbacuje sekret u obliku šlajma. Ukoliko pas iskašljava krv, potrebno je hitno se obratiti veterinaru jer to može biti znak da je došlo do ozbiljnijeg oštećenja dišnog sustava, upale pluća ili čak tumora.
Najčešće se vlasnici pasa prepadnu jer se kašalj kod pasa može zamijeniti s pokušajem povraćanja ili regurgitacije, obrnutim kihanjem, gušenjem i intenzivnim dahtanjem. Simptomi koje vlasnik primjećuje su glasno, hrapavo kašljanje otvorenih ustiju, pas izgleda kao da mu je nešto zapelo u grlu pa to pokušava ''izbaciti''. Neki psi mogu povraćati bijeli, pjenušavi sadržaj, zbog sluzi koja im se spušta u želudac i iritira ga. Kašalj se po pravilu javlja u napadima nekoliko puta na dan, a najčešće kad se pas jako uzbudi, npr. zbog šetnje ili dolaska vlasnika. Nije neobično da pas odbija hranu, pogotovo suhu hranu koja ima tendenciju grebati već nadraženo i osjetljivo grlo. Dakle, najčešći simptomi su:
- jak, hrapavi kašalj koji se javlja u intervalima i podsjeća na gušenje
- curenje sekreta iz nosa
- povraćanje šlajma
- kihanje
- letargija (umor, tromost i manjak energije)
- gubitak apetita
- povišena temperatura
Kašalj može proći spontano u roku od nekoliko dana, ali ukoliko je temperatura povišena, odlazak veterinaru se ne smije odgađati, jer može vrlo lako prijeći u upalu pluća.
Vrste psećeg kašlja
Uz detaljan pregled psa, običaj je da veterinar vlasnika traži detaljno izvješće o tome kad se kašalj pojavio, koliko često i kada se javlja, je li riječ o mokrom ili suhom kašlju, ima li pas neke druge simptome te postoji li povijest bolesti poput bolesti srca. Nakon toga veterinar obavlja detaljan klinički pregled kojim će se ustanoviti uzrok kašlja. U nekim slučajevima su potrebne daljnje pretrage poput rendgenskog snimanja pluća ili prsnog koša. Osim toga, može biti potrebna i analiza krvi, endoskopija ili čak MRI ili CT.
Često je dovoljno da se pas odmori i sam od sebe preboli kašalj, no u nekim slučajevima (kod mokrog kašlja) veterinar može predložiti sredstvo za izbacivanje šlajma. Ako se kašalj pojačava i traje duže od predviđenog, potrebno je ponovno posjetiti veterinara. U tom slučaju veterinar može propisati terapiju. Najčešće se propisuju antibiotici kako bi se sprječile sekundarne infekcije koje mogu prijeći u upalu pluća te vitamini za jačanje imuniteta. Vlasnik može pomoći psu tako da mu daje vlažnu hranu, zagrijanu na sobnu temperaturu, nikako direktno iz hladnjaka, i eventualno, ukoliko pas želi, malo meda sa propolisom.
Neki su psi skloniji prehladama i virusima pa je poželjno održavati im imunitet jakim. Najbolji način da to učinite je pomoću specijalnih dodataka prehrani na prirodnoj bazi koji su sigurni za vašeg ljubimca. Apipet Immuno je prirodno rješenje za sve pse oslabljenog imuniteta koji su često bolježljivi, prehlađeni ili se oporavljaju od operacijskih zahvata, ali i za zdrave pse koji nastoje ostati zdravi. Propolis u kombinaciji s peludi na potpuno prirodan način podiže imunitet vašeg ljubimca i omogućava mu pojačanu zaštitu od prehlada, virusa, bolesti, parazita i bakterija.