Kastracije - preoperativni i postoperativni postupak
Jeste li znali da jedna nekastrirana kuja i njeno potomstvo tijekom sedam godina mogu na svijet donijeti čak 67,000 štenaca? Također, znate li da pravovremena kastracija uvelike smanjuje mogućnost razvoja zloćudnih tumora mliječne žlijezde kuje i povećanja prostate pasa kasnije u životu?
Osim navedenih činjenica, kastracijom smanjujemo agresivno ponašanje mužjaka i pretjerano mokrenje u svrhu obilježavanja teritorija.
Kastracija je kirurški postupak uklanjanja spolnih žlijezda, odnosno testisa kod muških životinja (orhiektomija) i jajnika kod ženskih životinja (ovariektomija).
Uz jajnike se kod ženskih životinja najčešće uklanja i maternica. S druge pak strane, izraz sterilizacija se najviše koristi kod onemogućavanja funkcije spolnih žlijezda raznim metodama, ali ne i njenim kirurškim uklanjanjem.
Zablude o kastraciji i sterilizaciji:
1. Sterilizacija je kastracija ženske životinje. – Sterilizacija se ne odnosi na kastraciju ženske životinje kao što brojni vlasnici misle. Kod kirurškog postupka uklanjanja žlijezde za oba spola se koristi izraz kastracija.
2. Najbolje je kuju kastrirati nakon prvog tjeranja ili nakon prvog legla. – Kuju je najbolje kastrirati netom prije prvog tjeranja jer jedino tada uvelike smanjujemo rizik za razvoj tumora mliječne žlijezde. Kastracijom kuje nakon prvog legla čak povećavamo rizik za razvoj tumora.
3. Moj pas će se udebljati nakon kastracije. – Kastracija nije odgovorna za povećanje tjelesne mase psa. Kontrolom energetskog unosa hrane i tjelesne aktivnosti psa kontroliramo i njegovu tjelesnu težinu.
4. Kastracijom se mijenja karakter i ponašanje psa. – Sam karakter psa se neće promijeniti kastracijom. Kastracijom smanjujemo jedino agresivno i neželjeno ponašanje naših pasa.
Ako se ne planirate baviti uzgojem pasa,
najbolje je kastrirati vaše ljubimce
Kuje je najbolje kastrirati prije prvog tjeranja, no one moraju biti dovoljno tjelesno razvijene. Svaka pasmina ima različitu brzinu razvoja tako da idealno vrijeme kastracije kuja može biti između 5 i 10 mjeseci. Vlasnici muških pasa svoje ljubimce najčešće kastriraju u dobi od oko 6 mjeseci, no vrijeme kastracije, također, ovisi o pasmini.
Jednom kad ste se odlučili kastrirati vaše „četveronožne prijatelje“ trebate se javiti veterinaru koji će pregledati vašeg psa te odrediti bitne parametre za provođenje same operacije.
Najčešće se to odnosi na opće stanje psa, tjelesnu težinu te funkciju jetre i bubrega koji su bitni za eliminaciju anestetika iz organizma psa. Za većinu veterinarskih ambulanti kastracija je uobičajen postupak, stoga nema razloga za pretjeranu brigu.
Postoji nekoliko pravila kojih bi se vlasnici pasa trebali pridržavati kada njihov ljubimac ide na kastraciju:
-
Pas ne bi trebao jesti 12 sati prije zakazane operacije, dok mu voda treba biti dostupna sve do jutra na dan operacije.
-
Ljubimca treba izvesti u šetnju prije operacije kako bi obavio nuždu.
-
Životinja bi trebala biti čista prije same kastracije kako bi što više smanjili rizik od infekcija.
-
Ukoliko primijetite bilo kakve promjene na psu, obavezno obavijestite veterinara!
Postupak Kastracije
Sam postupak kastracije najčešće ne traje duže od sat vremena, no bitno je da vaš ljubimac ipak neko vrijeme provede u ambulanti vašeg veterinara. Najčešće je to još nekoliko sati dok se potpuno ne probudi i dok se veterinar ne uvjeri da je sve prošlo u najboljem redu.
Psi nakon kastracije najčešće imaju nekoliko šavova koji će biti naknadno skinuti. Osim toga, na samo mjesto reza najčešće je nanesen antibiotski sprej kako bi se spriječile eventualne infekcije. Vodu vašem psu možete ponuditi nakon 6, a hranu nakon 8 sati. Bitno je da pas ne grize i ne češe ranu kako ne bi došlo do popuštanja šavova i do unošenja mikroorganizama u kastracijsku ranu. Češanje i grizenje rane sprječavamo postavljanjem ovratnika.
Potrebno je u početku često provjeravati kastracijsku ranu kako bi se uočile sve eventualne promjene kao što su oticanje ili popuštanje šavova. Najčešće će vam veterinar napisati recept za lijek protiv bolova u obliku tableta koji ćete dati svom psu po potrebi.
Kad dovedete svog ljubimca kući potrebno mu je pružiti odmor i spriječiti kontakt s drugim životinjama. Vlasnici bi, također, trebali pripaziti da njihovi ljubimci ne trče i ne skaču barem jedan do dva tjedna nakon operacije.
Psa ne bi trebalo kupati deset dana nakon operacije. Naravno, ako uočite bilo kakve promjene kao što su povraćanje, proljev, dugotrajna potištenost i slično, odmah se obratite vašem veterinaru!
Ako su operacija i postoperativni postupak uspješno provedeni, vaš pas bi se trebao potpuno oporaviti od za jedan do dva tjedna.
Iako su vrlo rijetke, ponekad nakon kastracije možemo uočiti i neke neželjene posljedice kao što su inkontinencija, povećan apetit i promjene na krznu.
Obavijestite svog veterinara ako se pojave takve posljedice jer će vam on pomoći pri liječenju istih.
Kastracija ima brojne pozitivne učinke na zdravlje vaših ljubimaca, a osim toga njome sprječavamo neželjenu skotnost kuja i smanjujemo broj napuštenih životinja.
Poštivanjem jednostavnih pravila za preoperacijsku i postoperacijsku njegu osiguravamo brz oporavak naših ljubimaca kako bi nam se što prije mogli pridružiti u svakodnevnim aktivnostima.