Kako pravilno okupati psa?
Što ćeš sve pročitati u tekstu
Bilo da to radiš u svom domu ili u dvorištu, evo što ti je potrebno kako bi vrijeme kupanja tvog ljubimca bilo zabavno (ili barem podnošljivo).
Redovito kupanje tvog psa bitan je dio stalne njege i dobre higijene. Naravno, kupke pomažu ukloniti vidljivu prljavštinu koju je tvoj pas skupio u sretnim šetnjama i lutanjima kroz prirodu. No, osim što dlaku tvog psa održava čistom i pomažu smanjiti linjanje, kupanje također pomaže u održavanju zdravlja i uklanjanju parazita.
Iako je kupanje važno za sve pse, ne zahtijevaju svi kupanje jednako često - faktori poput njihove pasmine, dlake i okoliša u kojem žive utječu na odgovarajući interval između kupanja. Nakon što odrediš koliko je često kupka potrebna tvom ljubimcu, učini te kupke što ugodnijima i bez stresa pomoću ovih stručnih savjeta veterinara.
Bilo da to radiš u svom domu ili u dvorištu, evo što ti je potrebno kako bi vrijeme kupanja tvog ljubimca bilo zabavno (ili barem podnošljivo).
Redovito kupanje tvog psa bitan je dio stalne njege i dobre higijene.
Naravno, kupke pomažu ukloniti vidljivu prljavštinu koju je tvoj pas skupio u sretnim šetnjama i lutanjima kroz prirodu. No, osim što dlaku tvog psa održava čistom i pomažu smanjiti linjanje, kupanje također pomaže u održavanju zdravlja i uklanjanju parazita.
Iako je kupanje važno za sve pse, ne zahtijevaju svi kupanje jednako često - faktori poput njihove pasmine, dlake i okoliša u kojem žive utječu na odgovarajući interval između kupanja.
Nakon što odrediš koliko je često kupka potrebna tvom ljubimcu, učini te kupke što ugodnijima i bez stresa pomoću ovih stručnih savjeta veterinara.
Kako se pripremiti za kupanje psa?
Prije nego što uopće uključiš vodu, odvoji vrijeme za stvaranje okruženja u kojem će tvom psu biti što ugodnije kako bi to iskustvo pozitivno doživljavao. Jedan od načina da to učiniš je da pripremiš dlaku svog psa tako da proces kupanja ne izaziva nelagodu.
Preporuča se da odvojiš vrijeme za četkanje dlake svog psa, pogotovo ako je štene s dužom dlakom koja se često zapetlja. Zamršena dlaka može se zapetljavati kada počneš kupati psa, što kupanje čini neugodnim iskustvom za tvog ljubimca.
Prije nego što uopće uključiš vodu, odvoji vrijeme za stvaranje okruženja u kojem će tvom psu biti što ugodnije kako bi to iskustvo pozitivno doživljavao.
Jedan od načina da to učiniš je da pripremiš dlaku svog psa tako da proces kupanja ne izaziva nelagodu.
Preporuča se da odvojiš vrijeme za četkanje dlake svog psa, pogotovo ako je štene s dužom dlakom koja se često zapetlja.
Zamršena dlaka može se zapetljavati kada počneš kupati psa, što kupanje čini neugodnim iskustvom za tvog ljubimca.
Gdje kupati psa?
Prvo, morat ćeš odrediti pravo mjesto za kupanje svog psa.
Kao početnu točku, razmotri veličinu i pasminu svog psa kako bi imali prostora i kako bi najbolje odredio hoćeš li psa kupati u zatvorenom prostoru ili vani.
Za posebno male pse, umivaonik bi mogao biti najbolja opcija. Vjerojatnija opcija je kada za kupanje, u koju može stati većina pasmina.
Kupanje psa vani umjesto u zatvorenom prostoru može biti dobar izbor za određene (veće) pasmine u nekim godišnjim dobima.
Potrepštine koje će ti trebati za kupanje psa
Pripremi se za kupanje psa tako da se obučeš u udobnu, ležernu odjeću za koju ti ne smeta da je zaprljaš - i smočiš. Zatim prikupi sva sredstva koja će ti trebati i drži ih pri ruci. (Mnogo je bolje to učiniti sada nego pokušavati pronaći stvari koje nedostaju kada tvoj pas trese vodu po tebi!)
Trebat će ti upijajući ručnici, uključujući i dodatni na kojem će tvoj ljubimac stajati dok je još mokar nakon kupanja. Trebat će ti šampon namijenjen psima. Nabavi si set češljeva i četki za pasminu i tip dlake tvog psa.
Pripremi se za kupanje psa tako da se obučeš u udobnu, ležernu odjeću za koju ti ne smeta da je zaprljaš - i smočiš.
Zatim prikupi sva sredstva koja će ti trebati i drži ih pri ruci. (Mnogo je bolje to učiniti sada nego pokušavati pronaći stvari koje nedostaju kada tvoj pas trese vodu po tebi!)
Trebat će ti upijajući ručnici, uključujući i dodatni na kojem će tvoj ljubimac stajati dok je još mokar nakon kupanja.
Trebat će ti i šampon namijenjen psima. Nabavi si set češljeva i četki za pasminu i tip dlake tvog psa.
Šampon za pse - kako da izaberem najbolji za mog ljubimca?
Šamponi za pse postoje u svakakvim oblicima, s različitim sastojcima, a neki su i posebno dizajnirani ovisno o stanju kože tvog psa.
U moru šampona za pse, može biti izazovno odabrati onaj koji će najbolje odgovarati tvojoj njuškici.
Ono što je bitno je da za svog ljubimca odabereš šampon koji u sebi sadrži prirodne sastojke, poput lavande, ulja kokosa, kamilice, kurkume, nara ili eukaliptusa.
Obavezno prije kupnje šampona pregledaj sastav otisnut na pakiranju i pobrini se da ne sadrži nikakve štetne ili kemijske sastojke.
Možeš odabrati šampon za pse koji u sebi sadrži zdrave sastojke, poput vitamina i minerala. Na taj način ne samo da će tvoj ljubimac mirisati i izgledati lijepo i sjajno, već će koža i dlaka tvog psa biti nahranjena i zdrava.
ApiSpa Classic organski je šampon na bazi ulja kokosa, lavande i propolisa - ljekovitog pčelinjeg proizvoda koji će kožu tvog psa održavati zdravom.
Koji je najbolji šampon za pse s osjetljivom kožom?
Uvijek je bitno dobro proučiti sastav šampona kojim ćeš kupati svog psa, no posebnu pažnju trebaš obratiti ukoliko tvoj pas ima osjetljivu kožu ili je sklon alergijama.
Srećom, postoje antialergijski šamponi za pse koji su namijenjeni upravo onim psima koji se nose s različitim kožnim problemima. Neki od sastojaka koje ćeš pronaći u šamponima s hipoalergenom formulom su kamilica, kurkuma i nar - prirodni sastojci koji djeluju umirujuće te sprječavaju svrbež i alergijsku reakciju kod tvog četveronožnog prijatelja.
Uvijek je bitno dobro proučiti sastav šampona kojim ćeš kupati svog psa, no posebnu pažnju trebaš obratiti ukoliko tvoj pas ima osjetljivu kožu ili je sklon alergijama.
Srećom, postoje antialergijski šamponi za pse koji su namijenjeni upravo onim psima koji se nose s različitim kožnim problemima.
Neki od sastojaka koje ćeš pronaći u šamponima s hipoalergenom formulom su kamilica, kurkuma i nar - prirodni sastojci koji djeluju umirujuće te sprječavaju svrbež i alergijsku reakciju kod tvog četveronožnog prijatelja.
ApiSpa Antiallergic Šampon
Organski šampon za pse na bazi propolisa, kamilice, kurkume i nara
Idealni uvjeti vode za kupanje psa
Pogotovo ako psa kupaš vani - gdje bi voda iz crijeva mogla biti hladna ili vruća - vodi računa o temperaturi i pritisku vode.
Bilo da se radi o crijevu ili glavi za tuš, pobrini se da je tlak vode nizak i voda mlaka.
Voda bi trebala biti dovoljno topla da tvom psu bude ugodno, ali i da obavi posao; hladnija voda također ne čisti dovoljno dobro. (Ako ne voliš hladnu kupku, uzmi u obzir da ju ni tvoj ljubimac vjerojatno ne voli)
Kupanje tvog psa
Sada ste ti i tvoj ljubimac spremni za kupanje.
Prvo testiraj vodu kako bi bio siguran da je mlaka. Zatim, pazi da potpuno smočiš dlaku svog psa; to može biti izazov za pasmine s posebno debelom ili vodootpornom dlakom.
Nakon toga, šamponiraj svog ljubimca vodeći računa da izbjegavaš osjetljiva područja, uključujući oči i lice.
Razmuti šampon u pjenu, dodajući vodu po potrebi. Masiraj psa dok trljaš šampon, na isti način na koji bi tebi frizer masirao glavu u salonu: trebalo bi biti savršeno ugodno!
Ostavi šampon da odstoji na dlaci tvog psa nekoliko minuta prije nego što ga temeljito ispereš vodom.
Trebam li koristiti regenerator za pse?
Korištenje regeneratora posebno se preporuča kod pasa s dugom dlakom koja se često petlja jer hrani i omekšava dlaku te na taj način omogućuje lakše raščešljavanje.
Naravno, možeš koristiti regenerator ako jednostavno želiš da tvom ljubimcu svi zavide na prekrasnoj, glatkoj i sjajnoj dlaci.
Jednako kao kod biranja šampona, pobrini se da regenerator koji ćeš odabrati također sadrži prirodne sastojke. Hranjivi sastojci poput arganovog ulja, ricinusa, keratina i makadamije čine savršenu formulu za mekanu i sjajnu dlaku.
ApiSpa Repair
Prirodni regenerator za pse na bazi propolisa, keratina, arganovog ulja, ricinusa i makadamije
Sušenje psa nakon kupanja
Bez obzira gdje kupaš svog psa, ne zaboravi na sušenje — bitan dio procesa kupanja kako bi tvom ljubimcu bilo ugodno i kako bi ostao zdrav.
Bez obzira gdje kupaš svog psa - u zatvorenom ili vani - važno je da ga osušiš ručnikom. Pse s debljom dlakom treba temeljito osušiti kako bi se spriječilo stvaranje vlažnih mrlja u podlaci koje mogu dovesti do akutnog vlažnog dermatitisa koji uzrokuje rane i bol.
Bez obzira gdje kupaš svog psa, ne zaboravi na sušenje — bitan dio procesa kupanja kako bi tvom ljubimcu bilo ugodno i kako bi ostao zdrav.
Neovisno kupaš li svog ljubimca u zatvorenom ili vani važno je da ga osušiš ručnikom.
Pse s debljom dlakom treba temeljito osušiti kako bi se spriječilo stvaranje vlažnih mrlja u podlaci koje mogu dovesti do akutnog vlažnog dermatitisa koji uzrokuje rane i bol.
Sigurnosni uvjeti za kupanje psa
Bez obzira na to voli li tvoj pas redovito kupanje ili je uvijek nesiguran oko cijelog procesa, htjet ćeš poduzeti neke sigurnosne mjere kako bi vrijeme kupanja tvog psa bilo sigurno.
Osim ako tvoj ljubimac može mirno sjediti tijekom kupanja ili ako ga možeš obuzdati rukom, važno je osigurati da ga imaš kamo vezati ako je potrebno kako bi se izbjeglo da pobjegne usred kupanja. Nikada ne ostavljaj svog psa bez nadzora.
Obavezno temeljito isperi ostatke šampona. Ukoliko to ne učiniš, može doći do kontaktnog dermatitisa ili hotspotova, vlažnih i inficiranih lezija koje svrbe.
Imajući na umu ove savjete, ti i tvoj ljubimac ćete biti spremni za siguran, uspješan proces kupanja bez stresa.
Zaključak
Ukoliko se malo potrudiš, kupanje tvog ljubimca može postati zabavna aktivnost za vas dvoje! Bitno je da svom psu stvoriš pozitivne asocijacije na cijeli proces kupanja kako bi mogli uživati u vašem posebnom Spa danu. Naravno, neke pse bit će teže naviknuti na kupanje, ali ne i nemoguće.
Pobrini se da uvijek koristiš šampone s prirodnim sastojcima, no čak i u tom slučaju, nemoj svog psa šamponirati prečesto.
Ako tvoj ljubimac provodi puno vremena u prirodi i često kući dođe prljav od valjanja u blatu i sličnih aktivnosti, zbog čega ga je potrebno okupati svaki dan, radije ga temeljito isperi vodom, a šampon možeš koristiti otprilike jednom u tri mjeseca.
Zaključak
Ukoliko se malo potrudiš, kupanje tvog ljubimca može postati zabavna aktivnost za vas dvoje!
Bitno je da svom psu stvoriš pozitivne asocijacije na cijeli proces kupanja kako bi mogli uživati u vašem posebnom Spa danu.
Naravno, neke pse bit će teže naviknuti na kupanje, ali ne i nemoguće.
Pobrini se da uvijek koristiš šampone s prirodnim sastojcima, no čak i u tom slučaju, nemoj svog psa šamponirati prečesto.
Ako tvoj ljubimac provodi puno vremena u prirodi i često kući dođe prljav od valjanja u blatu i sličnih aktivnosti, zbog čega ga je potrebno okupati svaki dan, radije ga temeljito isperi vodom, a šampon možeš koristiti otprilike jednom u tri mjeseca.