Borov prelac: pseći i mačji najveći neprijatelj tijekom toplijih dana
Kad dođu topliji dani, bez sumnje je lijepo provoditi cijele dane na otvorenom s četveronožnim prijateljem. Ipak, dobro je ne podcijeniti opasnost od borovog prelca: naizgled je bezopasan kukac, no u stvarnosti su ovi paraziti opasni za pse. U nastavku ćeš pronaći neke savjete koje će ti pomoći da shvatiš što učiniti u slučaju da tvoj pas dođe u kontakt s ovim kukcima.
Naziv ove gusjenice upućuje na činjenicu da se obično kreće u jednom redu sa sebi sličnim – zapravo poput povorke. Važno je znati da su ličinke borovog prelca također štetne za ljude, iako u manjoj mjeri: kontakt uzrokuje iritaciju i svrbež na zahvaćenim područjima. Situacija se mijenja kada je riječ o psima: ako dođe u kontakt s kućnim ljubimcima, ovaj parazit može imati smrtonosan učinak na njih ako se odmah ne poduzmu mjere.
Ako živiš u područjima koja su najčešće puna borovih prelaca i imate vrt, posebnu pozornost treba obratiti na voće i povrće. U ovom slučaju, naime, važno je provjeriti da na povrću nema dlačica ovog insekta. Štoviše, ubrano voće je preporučljivo dobro oprati kako bi se uklonili svi ostatci prije jela.
Što je borov prelac i zašto je opasan za kućne ljubimce?
Dok kod ljudi ovaj kukac izaziva samo iritaciju kože i peckanje očiju, djelovanje borovog prelca na životinje je sasvim drugačije. Ako psi i mačke dođu u kontakt s ovim ličinkama, potrebno je brzo djelovati: u suprotnom životinje mogu čak izgubiti i život.
Prije nego što pogledamo kako se ponašati prema našim četveronožnim prijateljima, trebaši točno znati što je borov prelac. Također se naziva thaumetopoea pityocampa, to je gusjenica duga oko 4 cm koja napada tlo i (uglavnom mlada) stabla. Ličinke se gotovo uvijek kreću u jednom redu tvoreći neku vrstu "povorke". Najopasniji dio su dlake insekata koje se lijepe za životinje dok njuše tlo i izazivaju strahovite alergijske reakcije.
Nakon što preraste stanje ličinke, borov prelac se pretvara u vrlo uobičajenog i bezopasnog moljca koji tijekom toplih večeri lebdi u zraku.
Zašto su životinje više pogođene ovim insektom nego ljudi? Kada se izvode u šetnju, ljubimci imaju naviku mirisati tlo i sve oko sebe. Na taj način psi i mačke mogu slučajno nanjušiti ili ugristi borov prelac: dlake koje bodu zalijepile bi im se za jezik, što bi moglo imati smrtonosne posljedice po njihovo zdravlje.
Uz mačke i pse, konji su također među najugroženijim životinjama u slučaju kontakta s ličinkama borovog prelca.
Kako bi se smanjio rizik od ove gusjenice, npr. u Italiji se svake godine provode dezinsekcije. Međutim, one nisu 100% učinkovite: kada ljubimca izvodimo u šetnju, moramo biti vrlo oprezni i poduzeti neke mjere, poput brnjice, kako bismo spriječili njihov kontakt s borovim prelcem.
Borov prelac i psi: koji su simptomi?
Psi su najizloženije životinje ovoj opasnosti, jer su skloni namirisati i isprobati sve što nađu. Dok šetaš s ljubimcem u parkovima ili borovom šumom, dobro obrati pozornost na njegovo ponašanje. Takva su mjesta prirodno stanište ovog smrtonosnog kukca: gusjenice borovog prelca obično se početkom ožujka gnijezde na borovima i hrastovima – a oštećuju čak i stabla na kojima žive.
Simptomi kod pasa i kućnih ljubimaca
Ako je mjesto u kojem živiš obično napadnuto gusjenicama borovog prelca, preporučljivo je šetati psa s brnjicom, kako ne bi pojeo ove insekte. Osim toga, ovi se insekti više vole kretati tijekom noći i općenito tijekom hladnijih sati: izbjegavaj šetati psa tijekom tih razdoblja – inače poduzmi odgovarajuće mjere opreza.
Za dobro prepoznavanje simptoma, moraš pažljivo promatrati ima li ih tvoj ljubimac:
-
prekomjerno lučenje sline: ako psi iznenada i vrlo intenzivno počnu ispuštati puno sline, vjerojatno su došli u kontakt ili progutali jednu od dlaka. Ponekad ovo intenzivno slinjenje može biti praćeno povraćanjem i upalom gastroezofagealnog spoja;
-
otečen jezik: ako se zalijepe za jezik psa, kukaste i bockajuće dlake gusjenica povorke mogu uzrokovati prave ozljede. Rezultirajuća alergijska reakcija uzrokuje oticanje jezika životinje, s posljedičnim rizikom od gušenja.
Kako bi se ograničila šteta uzrokovana kontaktom s borovim prelcem, bitno je znati na vrijeme prepoznati simptome koje životinje pokazuju. Zapravo, ako se ignoriraju, ovi simptomi mogu imati vrlo ozbiljne i ponekad smrtonosne posljedice: osim oticanja jezika, kontakt s dlačicama koje bode može dovesti do nekroze zahvaćenih dijelova i kasnijeg gubitka dijelova nekrotičnog tkiva.
Infekcija se također može pojaviti s drugim manjim simptomima kao što su groznica, proljev, gubitak apetita i znakovi slabosti ljubimca. U tim slučajevima preporučljivo je brzo intervenirati kako tvoj četveronožni prijatelj bio spašen.
Kako liječiti simptome kontakta s borovim prelcem kod pasa
Šetnja psa nije samo dužnost, već i zadovoljstvo za vlasnika: to je lijep način druženja s ljubimcima i mirne igre s njima.
Čak i oni koji žive u područjima posebno zaraženim gusjenicama borovog prelca zaslužuju uživati na otvorenom sa svojim četveronožnim prijateljem: iz tog razloga postoje neka rješenja – poput brnjica – koja mogu smanjiti rizik od kontakta s ovim strašnim kukcem.
Unatoč svim mjerama opreza, kućni ljubimci ipak mogu doći u kontakt s ovim insektom.
Ako je životinja u pitanju pas, postoje dvije mogućnosti liječenja moguće infekcije:
-
voda i soda bikarbona: ako je tvoj pas polizao ili progutao ovu gusjenicu, moraš mu brzo ukloniti dlake iz usta. Možeš to učiniti ručno ili praktičnije ispiranjem čeljusti životinje otopinom koja se sastoji od jedne litre vode i 2-3 žlice sode bikarbone. Jednostavno velikom štrcaljkom bez igle pošpricaj tekućinu u usta svog psa dok se ne uklone svi ostaci koje je insekt ostavio;
-
veterinar: najbolje rješenje je odmah odvesti životinju veterinaru koji će psa tretirati terapijom kako bi se iskorijenila infekcija koju uzrokuje ovaj insekt.
Nema mnogo lijekova za ovu vrstu infekcije koji je moguće napraviti sami. Kada je u pitanju kontaminacija borovim prelcem, najbolje je odlučiti se za specifičnu terapiju koju će dati tvoj veterinar.
A što je s borovim prelcem i mačkama?
Poput pasa, mačke su navikle biti vani i lutati same – čak i dugo vremena. Zbog toga su izložene raznim opasnostima kao što su sukobi s drugim mačkama i životinjama općenito, dezorijentiranost i intoksikacija. I u njihovom slučaju jedna od glavnih prijetnji je borov prelac.
Mačke također vole mirisati okolinu tijekom svojih lutanja i to ih izlaže riziku da dođu u kontakt s gusjenicama borovog prelca. Simptomi moguće infekcije vrlo su slični onima kod pasa.
Mačke koje nenamjerno dođu u kontakt ili progutaju jednog od ovih insekata pokazuju simptome slične onima kod alergijske reakcije. Pretjerano lučenje sline i otečen jezik najočitije su posljedice, uz opasnost od gušenja. Druge nuspojave su groznica, povraćanje i upala usta, želuca i jednjaka.
Kada je riječ o borovom prelcu i mačkama, važno je biti na oprezu u svakom trenutku. Zanemarivanje simptoma može imati ozbiljne posljedice, poput nekroze zahvaćenih dijelova jezika i njihovog kasnijeg gubitka; u drugim slučajevima, ako se ništa ne poduzme na vrijeme, dlačice gusjenice mogu biti kobne za mačiće.
Ono što borov prelac čini iznimno štetnim za životinje jesu duge, oštre dlake kojima je prekriven. Te su dlačice slične udicama i služe kao obrambeno sredstvo: skidaju se kada ličinka osjeti opasnost s namjerom da izazovu alergijsku reakciju kod svakog tko joj se približi.
Kako liječiti kontaminaciju borovim prelcem kod mačaka
Mačke se često ližu po svim dijelovima tijela kako bi se očistile. U slučaju kontakta s borovim prelcem, ova tendencija može dodatno pogoršati situaciju. Ako je mačji jezik zaražen ličinkom, to povećava rizik od iznošenja infekcije i oštećenja drugih dijelova tijela tijekom rutine čišćenja mačke.
Za razliku od pasa, jedini način liječenja infekcije kod mačaka je konzultacija s veterinarom. Čim prepoznaš simptome, svog četveronožnog prijatelja odvedi svom veterinaru koji će poduzeti potrebnu terapiju za njegovo izlječenje. Obično se propisuje liječenje kortizonom.
Međutim, svaki je slučaj drugačiji, zbog čega ne postoji jedinstvena terapija za liječenje infekcije kod mačaka. Intenzitet i vrsta liječenja ovisi uglavnom o pravodobnosti intervencije. Najbolje rješenje je zaustaviti negativne učinke uklanjanjem dlaka gusjenice s jezika tvoje životinje – čak i vodom i sredstvima za ispiranje sodom bikarbonom – i odvedi svog malog prijatelja veterinaru što je prije moguće.