7 stvari koje ti želi reći stariji pas
Kada imate psa, jedna od najtežih stvari je promatrati njegovo starenje od razigranog psića do pospanog starijeg psa u relativno kratkom vremenskom rasponu od desetak godina. Manji se psi smatraju starijima nakon otprilike 11 godina, srednji s oko 10 godina, a veliki od oko 8 godina. U tim godinama vaš pas može postati sporiji, zaboravan, udebljati se i izgubiti neka osjetila. Da vaš stariji pas može govoriti, ovih bi vam 7 stvari želio reći:
‘Ne mogu više dobro čuti ni vidjeti.’
Kao i ljudi, psi starenjem počinju gubiti osjetilo sluha i vida. Američki kinološki savez smatra da iako ova uobičajena stanja obično ne uzrokuju bol, mogu uzrokovati stres.
Vlasnici često ne primijete da njihov pas gubi vid ili sluh sve dok problem ne postane ozbiljan. U slučaju gubitka vida, vaš pas može postati nespretniji, teže će pronalaziti hranu i vodu i možda će izgubiti želju za kretanjem. Preporučuje se uklanjanje nepotrebnih stvari s poda, označavanje prostorija raznim mirisima ili tapetima različitih tekstura kako bi vaš pas prepoznao prostor po mirisu ili dodirom. Vlasnici bi trebali osigurati opasna područja, poput bazena, te držati psu poznate stvari, poput namještaja, posude sa hranom i vodom na istom mjestu.
U slučaju gubitka sluha, jedan od načina na koji se možete pripremiti za potpuni prijelaz na gluhoću je rani početak treninga sa ručnim signalima. Mnogi nagluhi psi mogu i dalje osjetiti vibracije, tako da možete privući psu pažnju pljeskanjem rukama ili kucanjem o tvrdu površinu.
‘Sada sam malo anksiozniji.’
Američki kinološki savez tvrdi da stariji psi često postaju anksiozni. Situacije koje im prije nisu izazivale stres, poput razdvajanja od vlasnika, interakcije s drugim psima ili susret s novim zvukovima, sada mogu psa uznemiriti i stvoriti iznenadan stres. Neki psi mogu postati nametljivi; drugi bi možda češće htjeli da ih se ostavi na miru.
AKC upozorava kako bi ovo mogao biti znak razvoja sindroma kognitivne disfunkcije koji pogađa pse kao što Alzheimerova bolest utječe na ljude.
Pas sa sindromom kognitivne disfunkcije može pretrpjeti gubitak pamćenja i znatan pad percepcije i svijesti. Međutim, ponekad se pojačana anksioznost starijeg psa može prepisati gubitku osjetila i povećanoj boli. Ako primjetite tjeskobno ili agresivno ponašanje kod svog ljubimca, važno je da ga veterinar pregleda kako bi se uvjerio da nema medicinskih problema.
Svom psu možete pomoći u smanjenju tjeskobe tako što ćete održavati prostor urednim, čestim odlascima u kratke šetnje, igranjem, interaktivnim hranjenjem kako bi stimulirali mozak, udaljavanjem od nepoznatih ljudi, održavanjem rutine kako bi pas znao što očekivati, treningom pri razdvajanju ili kada idete spavati. Najvažnije je strpljenje - vaš pas i dalje može osjetiti vaše raspoloženje i to mu može potaknuti dodatnu tjeskobu.
‘Lakše se prehladim.’
Postoji razlog zašto stariji psi vole tople, udobne krevete: s godinama im postaje sve teže regulirati tjelesnu temperaturu. Pas koji je nekoć s lakoćom mogao zimi provoditi vrijeme vani, sada će trebati odjeću kada izađe i htjeti će provoditi više vremena u unutarnjim prostorima - još i bolje u krevetu u blizini grijalice. Održavanje zdrave tjelesne temperature (37.5 °C - 39.2 °C) može umanjiti ukočenost zglobova i mišića.
Pratite temperaturu okoline u kojoj se pas nalazi i pripazite na drhtanje. Većini je pasa ugodno na temperaturama između 20°C i 22°C, premda pasmine s gušćom i debljom dlakom bolje podnose hladnije vrijeme. Topao i ugodan ležaj zimi je iznimno važan za psa. Ako vašem psu treba dodatna pomoć da ostane ugrijan, od koristi bi mogao biti povećan unos kalorija - veterinara pitajte za savjet.
‘Ne mogu se kretati kao prije jer me zglobovi bole.’
Artritis i bolovi u zglobovima česti su problemi kod starijih pasa. Bez obzira radi li se o starijoj ozljedi koja se sada češće aktivira ili artritisu koji se pogoršava, bol u zglobovima može iznimno otežati psu ulazak u automobil, penjanje stepenicama, kretanje zimi.. Da biste izbjegli navedene probleme što je dulje moguće, preporuka je psu davati dodatke prehrani, kondroitin i glukozamin dok je još mlad.
Prilikom pojave boli u zglobovima od pomoći mogu biti protuupalni analgetici koje propisuje veterinar. Također, preporučljivo je osigurati prostor pregradama na mjestima gdje su stepenice, dulje šetnje zamijeniti češćim, kraćim šetnjama i plivanjem, nabaviti psu ortopedski krevet i povećati unos vode.
‘Možda imam isti apetit, ali ne mogu potrošiti kalorije kao prije.’
Pretilost može biti velik problem kod starijih pasa jer može dovesti do mnogih drugih zdravstvenih problema, od bolova u zglobovima do srčanih problema. Američki kinološki savez smatra da pas ima prekomjernu težinu ukoliko je 15% veća od idealne, a pretilima smatraju one pse koji imaju 30% veću težinu od idealne.
Razlog zbog kojeg stariji psi imaju tendenciju debljanju nije samo smanjena aktivnost, već i promjena potrebnog unosa kalorija. Kada ljudi stare, metabolizam se usporava i potrebno je manje hrane da bi se održavala stalna težina. Isto je i sa psima. Premda se na njima čini kao da su uvijek gladni i zaluđeni hranom, njihova tijela ne sagorijevaju dovoljno kalorija pa se debljaju. Trebat će smanjiti unos poslastica i prijeći na hranu namijenjenu starijim psima koja sadrži manje kalorija i masti, a više vlakana. Dodaci prehrani također mogu pomoći.
‘Ponekad se zbunim i zaboravim neka naša stara pravila.’
Pseća inkontinencija čest je znak starenja. Vaš pas može zaboraviti neke jednostavne stvari, poput kretanja oko prepreka. Može se čak i izgubiti u okruženju s kojim nije upoznat ili ne prepoznati ljude koje već poznaje. Stariji psi teže obavljaju određene zadatke i mogu zaboraviti neka ponašanja koja su prije poznavali, poput obavljanja nužde vani.
Ako primjetite da se ponašanje vašeg psa mijenja, odvedite ga veterinaru na pregled kako bi se uvjerili da nije ništa ozbiljno. Psu možete pomoći davanjem lijekova (poput fenilpropanolamin hidroklorida za urinarnu inkontinenciju) i dodataka prehrani te strpljenjem ukoliko se zbuni ili izgubi.
‘Trebam malo dodatne njege.’
Kod starijih pasa često dolazi do promjena na koži, dlaci i noktima. Ulje kokosovog oraha i lososa može pomoći kod suhe kože, grubih slojeva i unutarnje boli. Koža starijih pasa može postati tanja i stoga sklonija ozljedama, a nokti lomljivi i zakrivljeniji kao rezultat smanjene tjelesne aktivnosti što će tražiti češće podrezivanje noktiju. Također, poželjno je i češće četkanje, što je idealna prilika da provjerite ima li kvrga ili neravnina na koži.
Problemi sa zubima dolaze do izražaja kod starijih pasa, pa je iznimno važno pomoći vašem psu da održava zubnu higijenu i spriječi moguće bolesti. Promjene u ponašanju mogu ukazati na to da vaš pas osjeća bol u zubima.
USPORI STARENJE SVOG LJUBIMCA!
APIPET SENIOR - uspori starenje
IDEALNO RJEŠENJE IZ PRIRODE ZA STARIJE PSE I ODRŽAVANJE NJIHOVOG ZDRAVLJA. SENIOR POBOLJŠAVA MENTALNI FOKUS, REGULIRA PROBAVU I ČINI LJUBIMCE SMIRENIJIMA.
Cijeli život stoje uz nas, prate nas na svakom koraku, a onda dođu trenutci kad im je naša pažnja i briga potrebnija no ikad. U seniorskim godinama, popusti koncentracija, padne imunitet pa su im dodaci prehrani štap na koji se mogu osloniti i uživati skupa s nama u svojim poznim godinama.
APIPET SENIOR - uspori starenje
Savings
IDEALNO RJEŠENJE IZ PRIRODE ZA STARIJE PSE I ODRŽAVANJE NJIHOVOG ZDRAVLJA. SENIOR POBOLJŠAVA MENTALNI FOKUS, REGULIRA PROBAVU I ČINI LJUBIMCE SMIRENIJIMA.
Cijeli život stoje uz nas, prate nas na svakom koraku, a onda dođu trenutci kad im je naša pažnja i briga potrebnija no ikad. U seniorskim godinama, popusti koncentracija, padne imunitet pa su im dodaci prehrani štap na koji se mogu osloniti i uživati skupa s nama u svojim poznim godinama.